Kompresjoterapia

W siedzibie organizacji pozarządowych na ulicy Mickiewicza 6 w Brzeszczach odbyło się bezpłatne szkolenia "Rola kompresjoterapii w obrzęku chłonnym", które prowadziła Pani dr Katarzyna Ochałek z Akademi Limfologii na co dzień pracująca również w Poradni Obrzęku działającej przy „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie oraz pani Iwona Zoń fizjoterapeutka która pomagała w praktycznych ćwiczeniach.

Szkolenie cieszyło się dużym powodzeniem. Uczestniczyły w nim zarówno osoby mające już z problemy z obrzękiem limfatycznym i ich rodziny oraz osoby z ryzykiem zachorowania tj. kobiety po leczeniu raka piersi , z miejscowości powiatu oświęcimskiego : tj. z Oświęcimia, Brzeszcz, Jawiszowic, Grojca, Chełmka oraz z Libiąża.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się m.in. dlaczego powstaje, do czego może prowadzić nieleczony obrzęk limfatyczny, jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania kompresji, jakie bandaże są najskuteczniejsze w zastosowaniu kompresjoterapi.

Kurs przede wszystkim miał nauczyć jak należy prawidłowo bandażować kończyny z obrzękiem. Jakie zastosować bandaże, jak  regulować stopień ucisku przy bandażowaniu wielowarstwowym. Organizatorzy zaopatrzyli uczestników szkolenia w zestawy do bandażowania. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć i "poćwiczyć" jak prawidłowo bandażować kończyny aby zredukować obrzęk , znalazł się czas aby nauczyć się manualnego drenażu limfatycznego możliwego do zastosowania w warunkach domowych.  W ramach trzydniowego szkolenia można było praktycznie wykorzystać nowo nabyte umiejętności pod bacznym okiem fachowców.

Dziękujemy Zarządowi Powiatu Oświęcimskiego za wsparcie finansowe programu , Burmistrz Miasta i Gminy Brzeszcze za nieodpłatne użyczenie lokalu oraz Straży Miejskiej w Brzeszczach za wypożyczenie sprzętu tj. ekranu oraz rzutnika.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom kursu za zaangażowanie i chęć nauki.

opis niedostepnyNa początku trochę teorii o obrzęku limfatycznym i roli kompresjoterapii w leczeniu tego schorzenia.
opis niedostepny
opis niedostepnyĆwiczenia praktyczne - bandażowanie ręki z obrzękiem.
opis niedostepny
opis niedostepnyEfekt końcowy - prawidłowo obandażowana ręka.
opis niedostepnyNa zakończenie Pani dr Katarzyna Ochałek przedstawiła nam techniki drenażu limfatycznego 
  • Jubileusz 15sto lecia Amazonek BrzeszczeJubileusz 15sto lecia Amazonek Brzeszcze
  • 22 lipca wycieczka do Wisły i Rycerki
  • W dniach od 01 do 03 czerwca odbyła się wycieczka do Wrocławia
  • Przemień swoje lęki na talentyPrzemień swoje lęki na talenty Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, realizujemy projekt Rehabilitacja społeczna pt" Przemień swoje lęki na talenty"jednym z punktów była wycieczka do Wieliczki , którą bardzo mile wspominają uczestniczki. a oto zdjecie zbiorowe w komnacie Sw. Kingi
  •