PORADY

Sprawdzian

Nowotwór jest testem, w którym ludzie otaczający amazonki swoim zachowaniem odpowiadają sobie na różne pytania:
  1. Czy jestem wystarczająco dobry, że by wytrwać przy niej?
  2. Czy jestem wystarczająco silny, żeby ją wspierać?
  3. Czy jestem wystarczająco odważny, żeby jej to okazać?
  4. Czy kocham ją, czy tylko jej ciało?
Bardzo duże znaczenie ma wsparcie rodziny, dlatego tak bulwersuje fakt, kiedy mężowie Amazonek odwracają się od nich lub zostają z nimi po to tylko, żeby je poniżać i wyzywać. Historia niejednej Amazonki to dramat. Wszystkie nasze trzy kobiety miały szczęście - mąż Julii nie wyobrażał sobie życia bez niej. Partner Beaty bardzo ją wspierał (i robi to nadal), pomimo, że oprócz chorej żony miał jeszcze pracę i dzieci, które wymagają opieki. Czasami wracał z Oświęcimia na nogach, bo z Gliwic od chorej Beaty wracał o porze, kiedy nie jeżdżą autobusy. W jednym z najgorszych momentów po operacji, kiedy Amazonka wraca do domu i boi się wyjść na ulicę, odwiedziła Krystynę kuzynka, która wraz ze swoimi siostrami złożyła się na perukę i od progu zawołała:
Co jest? Ubieraj się, jedziemy po nowe włosy dla ciebie!
W moim przypadku pomocna była nie tylko rodzina, nawet współpracownicy udzielali mi wsparcia. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy - wspomina Krystyna.
Taka pomoc też jest ważna. Ta choroba ma nie tylko wymiar psychofizyczny lecz także materialny. Wiadomo, leczenie jest za darmo ale na to leczenie trzeba dojechać, trzeba się specjalnie odżywiać. Życie ma się jedno, dlatego niektóre Amazonki nie szczędzą środków na uzyskanie pomocy bioenergoterapeutów, chwytają się każdej szansy, nawet takiej której nie wzięłyby pod uwagę wtedy, kiedy jeszcze Amazonkami nie były.

Dlaczego ja?

Świat nie zatrzymuje się w momencie, kiedy kobiety wykrywają guzy, kiedy dowiadują się, że to nowotwór złośliwy, kiedy garściami wypadają im włosy, gdy po piersi pozostaje tylko blizna. Gna dalej ze swoim uwielbieniem życia i na każdym kroku o nim przypomina. Są noce, kiedy poczucie nieuzasadnionej krzywdy nie daje spać. Są chwile, kiedy tylko krok dzieli od utraty zmysłów. Są momenty, kiedy odechciewa się życia.
Całe życie przewija się przed oczami, czujesz że to koniec. Masz w sobie wielką pustkę - wspomina Krystyna - ale potem życie wraca na pierwsze miejsce i człowiek znajduje sobie nowe cele, nie dąży nie wiadomo do czego i bardziej docenia zwykłe rzeczy.
Wiadomo, że nie każda Amazonka wraca do pracy, którą wykonywała wcześniej. Obrzęk limfatyczny, który zazwyczaj występuje na jednej z rąk uniemożliwia ciężką pracę a przecież choroba nowotworowa nie omija kobiet, które pracują w rodzinnych gospodarstwach rolnych, czy wykonują zawodowo pracę fizyczną.

Pierś z przydziału

Po wyciętej piersi zostaje blizna, która może zostawić ślad nie tylko na ciele. Poczucie nieodwracalnej straty wypala także swoje piętno w umyśle. Bo choć amazonki są modelkami a takie gwiazdy jak Anastasia nie wstydzą się przyznać do problemów z nowotworem, to ciągle temat amputacji pozostaje tematem tabu. Beata zdenerwowała się, kiedy o tym wspomniałam:
Mózgu mi nie wycieli! To była czysta amputacja piersi. Nie jestem gorsza od człowieka, który nie ma palca u ręki. Ja często chodzę bez protezki. Cały blok wie, że miałam operację, więc co to za różnica?
Julia zaproponowała wprost:
Dotknij, no nie bój się, dotknij - trochę niepewnie zrobiłam to, co kazała.
To ta zdrowa?
Nie, to proteza. Ale widzisz, ja mam taką, która przyjmuje temperaturę ciała.
Teraz produkują już samoprzylepne protezy - dodaje Krysia - Nie widać żadnej różnicy, nawet w stroju kąpielowym.

Życie

Kobiety po udanej operacji nie zawsze wracają do pracy lecz choć wszystkie uzyskują prawo do świadczeń inwalidzkich, niektóre realizują się społecznie, znajdują potwierdzenie własnej, niezaprzeczalnej wartości. Ale przecież dalsze życie nie jest zaprzeczeniem choroby, tylko walką z nią po to, żeby się z nią w końcu pogodzić i tym ją zwyciężyć. Julia nie miała z kim porozmawiać na ten temat. Krystyna i Beata należą do Klubu Amazonek i wiedzą, że na niektóre tematy może rozmawiać tylko tam. Każda kobieta, ta przed operacją także, może w Klubie znaleźć odpowiedzi na pytania, o które nie może spytać nawet lekarza. Jak wiele jest kobiet, które ukrywają chorobę przed własnymi dziećmi, trudno powiedzieć. Wiadomo jednak, że rodzina, szczególnie najbliższa, jest w stanie zauważyć popłakiwanie po kątach i częste chwile depresji, co odbija się na jej funkcjonowaniu. Okrywanie tajemnicą choroby kobiet, które toczą walkę z rakiem piersi, prowadzi tylko do sytuacji świadczących o paranoicznym zacofaniu, których przykładem jest odwrócenie się od amazonki kobiet z jej rodziny w obawie przed... zarażeniem.

Trudno mówić o chorobie własnej córce, szczególnie że rak może być przekazywany w genach z pokolenia na pokolenie zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Dzisiaj badanie piersi za pomocą USG nie jest niczym niezwykłym nawet u osiemnastoletniej dziewczyny. Nie mówiąc o chorobie narażone zostaje nowe, młode życie, które może nie zostać uratowane profilaktyką na odpowiednio wczesnym etapie.

Cały powyższy tekst nie należy do najłatwiejszych. Wymieniono w nim najgorsze rzeczy, jakie mogą zdarzyć się kobiecie. Może ona stracić wszystko - pierś, włosy, męża, nadzieję. Jednak te kobiety twierdzą, że coś zyskały.
  • Jubileusz 15sto lecia Amazonek BrzeszczeJubileusz 15sto lecia Amazonek Brzeszcze
  • 22 lipca wycieczka do Wisły i Rycerki
  • W dniach od 01 do 03 czerwca odbyła się wycieczka do Wrocławia
  • Przemień swoje lęki na talentyPrzemień swoje lęki na talenty Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, realizujemy projekt Rehabilitacja społeczna pt" Przemień swoje lęki na talenty"jednym z punktów była wycieczka do Wieliczki , którą bardzo mile wspominają uczestniczki. a oto zdjecie zbiorowe w komnacie Sw. Kingi